Co czycha na inwestorkę na rynku funduszy?
 Oceń wpis
   

To samo co czycha na inwestora :) Los nam kobietom tutaj także nie jest bardziej przychylny niż mężczyznom.

Czynniki zależne od Ciebie

Czynniki zależne od Ciebie to Twoja wiedza i przekonanie, które mówią Ci jak inwestować. Oczywiście w ramach wiedzy rozumiem nie tylko to co masz już w głowie ale także wszystkie porady i rekomendacje, które na bieżąco otrzymujesz i analizujesz. Wszystkie narzędzia, z których korzystasz. Wiem - mamy intuicję - ale tej bym do inwestowania nie mieszała...

Czynniki zewnętrzne - na nie musisz reagować

Czynniki zewnętrzne, na które musisz reagować to zmieniająca się sytuacja na rynku funduszy.

Pozwól, że znowu wrócę do przykładu z podróżą samochodem. Rynek funduszy inwestycyjnych to inni uczestnicy na drodze, inni kierowcy. Rynek i życie działa, a Ty za swoim kółkiem musisz uważać i reagować, aby nie spowodować wypadku (stracić). Myślisz o pewnych zasadach panujących na drodze. Takie też są na rynku funduszy. Jako młody kierowca jeżdziłaś ostrożnie i rozważnie przestrzegając przepisów, z czasem jeździsz bardziej odważnie ale masz pewne zasady. To samo zrób z inwestowaniem w fundusze. Ustal pewne zasady, na początku ostrożne a potem w miarę doświadczenia próbuj nowych rzeczy.

Przesiądź się do szybszego samochodu

Okres jeżdżenia na rowerze na pewno masz już za sobą –  to lokaty bankowe. Teraz czas na pierwsze lekcje jazdy własnym samochodem. Najważniejsza rzecz tak jak uruchamianie samochodu i hamowanie, to ustalenie ile chcę zarobić i ile jestem gotowa stracić. W życiu nie ma pewniaków i trzeba być elastycznym i przewidywać. Dotyczy to też funduszy.

Wyobraź sobie, że poznajesz chłopaka. Patrzysz jak wygląda, jakie ma włosy, oczy, cerę, postawę, paznokcie czy ubiór. Potem zaczynasz z nim rozmawiać. Słyszysz jak się wypowiada czy mówi poprawną polszczyzną, czy mówi interesująco, czy mówi prawdę czy chce Ci zaimponować. Jeśli jesteś nim zainteresowana dowiadujesz się od znajomych więcej o danej osobie. Zdobywasz wiedzę i ploteczki, aby później samemj sprawdzić :)

Tak samo postąp z funduszami. Co prawda nie obejrzysz ich aparycji, ale dowiesz się co nieco o ich zachowaniu. O tym gdzie i jak zdobyć wiedzę będę pisać dalej. Teraz skupmy się na jeszcze jednym aspekcie. Wygląd, rozmowa i informacje o danej osobie przyrównujesz do swoich wzorców (zasad). Załóżmy, że lubisz brunetów z długimi włosami, resztę pomińmy. Ta osoba jest brunetem ale ma krótkie włosy... i co wtedy? Od razu odrzucasz? Niekoniecznie. Nie ma idealnych funduszy, każdy ma swoje wady i zalety. Ważne aby je odkryć o dopasować do swoich oczekiwań. No i zgodzisz się ze mną, że każda z nas ma te oczekiwania inne! Jaka stąd lekcja - nie ma najlepszego funduszu dla każdego (a większość dostępnych analiz, raportów tak właśnie nam mówi... - najlepszy fundusz w miesiącu lipcu to był fundusz A).

I nie zapomnij o swoich zasadach

Dla funduszy też musisz mieć określone zasady, których się trzymasz. Jakie one są?

  • wygląd – to twój poziom akceptowalnego ryzyka, czyli jeśli chcę ileś konkretnie zarobić muszę być świadoma straty to tak ja brunet ale ma krótkie włosy no ale mnie zaintrygował i zainteresował :)
  • rozmowa – to taki zakres czasowy, czyli jak długo chcę inwestować.
  • wywiad wśród znajomych – czyli rekomendacje, gdzie sprawdzam czy ten fundusz się dla mnie nadaje znając mój poziom ryzyka i zakres czasowy (mówią na to horyzont czasowy).

I w ten oto sposób sprawdzasz czy dana osoba/ fundusz są dla Ciebie. W ten sposób możesz się ustrzec przed katastrofą nie pakując się na żywioł w dany związek.

To pierwsze kroki ku skutecznemu inwestowaniu.

 Czy zgodzisz się ze mną?

Komentarze (2)
Postaw sobie cele, one uchronią... Zacznij od małych inwestycji....
Najnowsze komentarze
2013-04-05 19:08
kredyty pozyczki:
Zacznij od małych inwestycji. Poczujesz się pewniej
Nie fundusze, tylko pożyczki prywatne - to są najlepsze inwestycje.
2011-05-03 16:56
pożyczki.:
Co czycha na inwestorkę na rynku funduszy?
To prawda, nie należy ufać nikomu.
2011-05-03 16:55
kredyt mieszkaniowy.:
Co czycha na inwestorkę na rynku funduszy?
Ja mam takich znajomych że lepiej ich nie pytać bo celowo źle doradzą.
O mnie
Grażyna Stanisławek
Będzie biznesowo i krótko. Kim jestem: żoną inwestora. I nie chcę aby inwestowanie było domeną naszych mężów. Dlatego staram się być inwestującą żoną inwestora. Ot co! I do tego nawiać będę czytelniczki bloga.
Archiwum
Rok 2008